Dodatek mieszkaniowy - warunki przyznania, wniosek

PODSTAWA PRAWNA

  1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Z 2019r. poz.2133 ze zmianami), reguluje zasady i tryb ustalania wysokości i wypłacania dodatków mieszkaniowych oraz właściwość organów w tych sprawach

  2. Rozporządzenie ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego, wzoru kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia wywiadu (Dz. U. Z 2013 r. poz. 589)

  3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zmianami)

 

DOKUMENTY

Aby otrzymać pomoc w formie dodatku mieszkaniowego należy złożyć:

  1. wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego (zgodnie z obowiązującym wzorem),

  2. deklarację o wysokości dochodów za okres pełnych 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku wraz zaświadczeniami potwierdzającymi dochody za w/w okres (zgodnie z obowiązującym wzorem),

  3. dokumenty potwierdzające wysokość dochodów wszystkich osób prowadzących gospodarstwo domowe (wspólnie zamieszkujących i gospodarujących) za pełne 3 miesiące kalendarzowe poprzedzające miesiąc, w którym składany jest wniosek ( Dochód gospodarstwa domowego to: po odliczeniu kwoty alimentów świadczonych na rzecz innych osób, przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

DODATEK MIESZKANIOWY PRZYSŁUGUJE:

  1. najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkującym w tych lokalach;

  2. osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;

  3. osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;

  4. innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,

  5. osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny lub socjalny.

Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje wyłączenie osobom przebywającym w instytucjach zapewniających nieodpłatnie, pełne i całodobowe utrzymanie, tj. w:

  • domu pomocy społecznej,

  • młodzieżowym ośrodku wychowawczym,

  • schronisku dla nieletnich,

  • zakładzie poprawczym,

  • zakładzie karnym,

  • szkole, w tym w szkole wojskowej.


DOCHÓD

Od 1 lipca 2021 r. dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczy:

1)  w gospodarstwie jednoosobowym 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej obowiązującego w dniu złożenia wniosku tj. 2066,99 zł

2)  w gospodarstwie wieloosobowym 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej obowiązującego w dniu złożenia wniosku tj. 1550,24 zł

Obecnie kwota przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wynosi 5167,47 zł.


POWIERZCHNIA MIESZKANIA

Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się jeden lokal mieszkalny /dom jednorodzinny/ w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:

  1. 35 m2 + 30 % = 45,50 m2 dla 1 osoby,

  2. 40 m2 + 30% = 52,00 m2 dla 2 osób,

  3. 45 m2 + 30% = 58,50 m2 dla 3 osób,

  4. 55 m2 + 30% = 71,50 m2 dla 4 osób,

  5. 65 m2 + 30% = 84,50 m2 dla 5 osób

70m2 dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2.

Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.

O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

 

GOSPODARSTWO DOMOWE

Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy, samodzielnie zajmującą lokal albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawo do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.

 

WYDATKI NA MIESZKANIE

Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek w wysokości:

  1. 15% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie jednoosobowym,

  2. 12% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 2 – 4 osobowym,

  3. 10% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 5-osobowym i większym.

Do wydatków poniesionych przez wnioskodawcę na utrzymanie mieszkania nie wlicza się:

  1. opłat za gaz przewodowy,

  2. opłat za energię elektryczną,

  3. ubezpieczeń,

  4. podatku od nieruchomości,

  5. opłat za wieczyste użytkowanie gruntów

  6. rocznych opłat przekształceniowych

Do wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego należy dołączyć dokument potwierdzający wysokość wydatków, ponoszonych za mieszkanie z miesiąca poprzedzającego dzień złożenia wniosku.

Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.

Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej obowiązującego w dniu wydania decyzji.